En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olmayı başaran Instagram, kurulduğu yılların başında fotoğraf ya da video paylaşmak amacı taşıyordu. Gün geçtikçe artan kullanıcı sayısı ile yalnızca fotoğraf ve video paylaşım platformu olmaktan çıktı ve birçok alanda kullanılmaya başlandı.

Firma, şirket, işletmeci ya da küçük esnafların da iş amacı ile kullandığı, reklamlarını yaptıkları ya da yaptırdıkları, e-ticaret sitelerinin işlerini buraya da taşıdıkları bir platform haline geldi. Üstelik yalnızca işverenlerin değil bireysel kullanıcıların da iş birlikleri yaparak kendilerine gelir elde ettikleri bir platform oldu. Kullanım amaçlarının artması ve yelpazesinin genişlemesi ile kullanıcıların daha fazla kitleye hitap edebilmeleri için takipçi ihtiyaçları artmış oldu.

Takipçi sayısını artırmanın yollarından biri olan takipçi satın al paketleri kullanılabiliyorken gerçek kullanıcıların kendi istekleri ile takip etmeleri için kullandığımız organik takipçi her zaman önemini korudu.

İnstagram Organik takipçinin önemli olmasının sebebi ise, takip eden kişinin sayfanızı, profilinizi inceleyerek kendisine uygun olduğunu düşünmesi, paylaşımlarınızın dikkatini ve ilgisini çekiyor olması, sonucunda da yaptığınız paylaşımları beğenmesi ve yorum yapması ile sizin popülerliğinizi ve etkileşiminizi haliyle erişiminizi doğal yollardan artırmasıdır. Kısacası organik takipçi demek yalnızca kişi sayınızı artırmak demek değil aynı zamanda etkileşime açık kişiler olduğu için sizin de etkileşiminizi ve erişiminizi artıran takipçi demektir.

Organik Takipçi Sayısı Nasıl Artırılır?

Organik takipçi sayınızı doğal yollar ile artırmanın en başında Instagram hesabınızda kullanacağınız profil fotoğrafı gelir. Profil fotoğrafı olmayan ya da fotoğrafın kalitesiz olması ve sayfanın ne ile ilgili olduğu hakkında ipucu vermemesi kullanıcılar tarafından negatif bir ön görü oluşturur. Bu nedenle hesabınızı oluşturduktan sonra ilk önce yapmanız gereken görsel çözünürlüğü yüksek, hesabınızın alanını yansıtan kaliteli bir fotoğraf seçmek ve bunu profil fotoğrafı olarak kaydetmektir.

Özgün ve Kaliteli Profil Resimleri Oluşturun

Bir örnek ile açıklamak gerekirse, kendinize ait bir iş yeriniz olduğunu, bunun bir marka, firma ya da e-ticaret sitesi olduğunu varsayalım. Kendi işiniz ile ilgili bir Instagram sayfası açtığınızda profilinize koyacağınız en uygun fotoğraf işyerinizin logosunu ya da adını içeren bir fotoğraf olacaktır. Bu sayede sayfanızı gören kullanıcılar ilk önce profil fotoğrafınıza bakacağı için sayfanızın da ne ile ilgili olduğunu hemen anlayabileceklerdir.

Eğer bir işyeri sahibi değilseniz, kendinizin yetenekli olduğunu düşündüğünüz ve bu yeteneğiniz doğrultusunda paylaşımlar yapacağınız bir Instagram hesabı açıyorsanız yine seçmeniz gereken profil fotoğrafı görüntü kalitesi yüksek, sayfanızda yapacağınız paylaşımlar ile ilgili bir fotoğraf seçmek olacaktır.

Profil fotoğrafını seçtik, şimdi yapmamız gereken yapacağınız paylaşımların içeriklerini belirlemek olacak.

# Hesabınızda paylaşacağınız içeriklerin aynı profil fotoğrafınız gibi sayfanızın amacı ile uyumlu olması gerekmektedir. Seçtiğiniz içeriklerin görüntüleyecek diğer kullanıcılar tarafından tatmin edici nitelikte olması gerekir. Bunun için ise paylaşmak istediğiniz gönderide düzenlemeler yapmalısınız. Bu düzenlemeler ise paylaşacağınız fotoğrafın ya da videonun görüntü kalitesini yüksek çözünürlükte hazırlamak ve göz doyurucu bir şekilde efektler kullanmak olacaktır. Seçeceğiniz efekti yapacağınız tek bir gönderiye ait olarak düşünmeyin.

Özgün ve Kaliteli İçerikler Oluşturun

# Her gönderinizde farklı efektler uygulamak dışarıdan gelip sayfanızı inceleyecek bir kullanıcı için karışık bir görüntü izlenimi yaratır. Bu nedenle kendinize bir tane ya da birbirine çok yakın bir efekt veya arka plan belirleyin ve gönderilerinizde bunları uygulayın.

Bu sayede sayfanız bir düzen içerisinde gözükecek ve sayfanızı inceleyecek kullanıcılar için profesyonel bir hesap algısı yaratabileceksiniz.

# Bir sonraki adım ne sıklıkta paylaşım yapacağınızdır. Kullanacağınız efektlerin arka planların sayfanızda bir düzen oluşturması gibi hangi sıklıkta paylaşım yaptığınızda bir düzen oluşturur. Bir gün onlarca paylaşım yapıp ertesi gün yapmamanız sizi takip eden kullanıcıların zamanla sayfanızı unutması ve takipten çıkmasına neden olur. Bu yüzden yapacağınız paylaşımların belirli bir zaman düzeninde yapılması gerekir.

Organik Etkileşim ve Takipçi Kazanmak İçin Paylaşımlarınızı Zamana Bölün

# Bir örnek vermek gerekirse, yaptığınız iş ya da hesabınızın amacı ile uygun yapacağınız paylaşımlara göre günde kaç tane paylaşım yapacağınızı öncelikle belirleyin. Günde üç tane paylaşım yapmaya karar verdiğinizi varsayalım. Öncelikle bu üç gönderiyi her gün yapmalısınız. Sonrasında ise bu üç gönderiyi aynı anda ya da düzensiz saat aralıkları ile yapmayın. Bunu belirli bir zaman aralığına yayın ve bir rutin oluşturun.

Bu sayede zamanla sizi takip eden kullanıcılar bu düzene farkında olmadan alışacak ve paylaşımlarınızı düzenli olarak takip edecekler.

# Böylece de takipçilerinize yenileri eklenebilecek ve organik takipçi adımlarınız teker teker başarıyla sonuçlanacaktır. Paylaşımlarınızı belirli bir zaman aralığında paylaşmanız gerektiğinden bahsetmişken bununla ilgili eklememiz gereken bir diğer konu ise paylaşım yapmak için seçtiğiniz saatlerdir. Paylaşım yapacağınız saatlerin en çok görüntüleme alabilecek saatler olması gerekir. Bu saatleri tespit edebilmenin yolu ise başlarda denemeler yapmanız.

Paylaşım yaptığınız saati ve aldığı görüntüleme, beğeni ve yorum sayısını not edin.

# Sonra farklı saatleri de deneyerek aynı şekilde not alın. Bu sayede hangi saatte en çok görüntüleme, beğeni ve yorum aldığınızı görebileceksiniz. Bunu tespit ettikten sonra da kendinize günlük kaç gönderi paylaşımı yapacaksanız o sayıda en çok etkileşimin olduğu saatleri belirleyin ve bir aksilik olmadığı sürece aynı saatlerde her zaman devam edin.

Çalışmalarınızı titizce yürütün, organik takipçi artımını sezeceksiniz.

# Bir diğer adımımız ise paylaştığınız gönderilere, onlarla ilgili açıklamalar yazmak ve hashtagler kulanmaktır. Yazacağınız açıklamaların gönderinizle ilgili olmasına ve akıcı bir dilli sıkmayan bir içeriğe sahip olmasına dikkat edin. Açıklamanızı yaptıktan sonra yine gönderiniz ile ilgili hashtagler seçin.
Gönderinizin altını hashtagler ile doldurmayın. Çok fazla hashtag kullanmak görüntü kirliliği yaratır.

Ortalama 2-3 etiket kullanarak aynı zamanda organik beğeni de arttırabilirsiniz.

# Bu nedenle her gönderinizde mutlaka kullanmanız gereken hashtag sayısı 5 taneyi geçmemelidir. Kullanacağınız hashtaglerin genel kullanım sayısının yüksek olmasını da göz ardı etmeyin. Böylece ilgili hashtage tıklayan kullanıcılar sizin gönderilerinizi de görebilecek ve hesabınızı takip edebileceklerdir.

Etiketler konu dizinlerinden erişim kazanmanıza yarar.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu adımları uyguladıktan sonra belirli bir düzene sahip olacak olan Instagram hesabınızda paylaşımlarınızın takipçileriniz tarafından durağan algılanmaması için birtakım farklılıklar yapabilirsiniz. Bu farklılıklardan bir tanesi hesabınızda yarışmalar yapmak, hediyeler vermek olabilir. Yarışmanın alanı ya da vereceğiniz hediyenin çok büyük olmasının bir önemi yoktur.

Önemli olan hesabınızda bir aktivite düzenlemiş olmanızdır.

Böylece halihazırda bulunan takipçilerinizin aklında yer edinebilir hem de dışarıdan yeni takipçiler gelmesini sağlayabileceksiniz. Yaptığınız yarışmalar ile vereceğiniz hediyeyi göndermemezlik ya da gönderme süresini uzatma gibi yollara girmeyin.

Yeni takipçi edinemeyeceğiniz gibi güven kaybına neden olacağınız için var olan takipçilerinizi de kaybetmenize sebep olacaktır. Düzenleyeceğiniz yarışmaların ya da çekilişlerin bir defa olmamasına özen gösterin. Belirli aralıklar ile düzenleyeceğiniz yeni yarışmalar ya da çekilişler takipçilerinizin bir yenisi var mı acaba diye düşünerek sayfanızı sürekli açıp kontrol etmelerini sağlayacaktır.

  • Geri dönen Ziyaretçiler Web Siteleri gibi İnstagram profillerinizde de oldukça değerlidir.
  • Profilinize daha önce girmiş bir kullanıcı tekrar hesap adınızı aratıp sayfanıza giriş yaparsa İnstagram bunu değerli kılar.
  • Geri dönen takipçi olarak da bilinen durum, hesabınızın verimini ve keşfet oranını ciddi durumda etkiler.

Tüm bunları yaparken takipçileriniz ile en başta kendiniz etkileşim halinde olmayı unutmayın. Takipçileriniz ile yorumlaşıyor olmanız yani size yapılan yorumları kibarca ve özenli cevaplamanız sizin sıcakkanlı, samimi olduğunuzu gösteren en önemli adımlardan bir tanesidir. Bu sayede takipçileriniz size daha fazla yorum yazacak, hesabınızı takipten çıkmayacak ve dolayısıyla sizin hem belirli bir kitleniz olacakken etkileşiminiz ve erişiminiz devamlı artacaktır.

Takipçileriniz ile olan etkileşiminizi yalnızca yorumlara cevap yazmakla sınırlı tutmayın.

Size atılacak mesajlara da cevap vermeye özen gösterin. Sorularına yanıt alabilen takipçiler her zaman sayfanızda kalacak hatta Instagram’da vakit geçireceği zaman sizin sayfanıza öncelik verecektir. Yalnızca takipçileriniz ile iletişimde kalmakla yetinmeyin. Aynı zamanda sayfanızın amacına uygun olan diğer sayfalar ile de iletişim kurun. Diğer sayfaların paylaşımlarından da ilham alabileceğiniz gibi onların yaptığı paylaşımlarda kendi reklamınızı profesyonel bir dil ile de yorumlarda yapabilirsiniz.

Böylece yeni takipçiler edinebileceğiniz gibi sayfa sahipleri ile birbirinizin etkileşimini artırmak için çalışmalar yapabilirsiniz. Bu çalışmalar sayfanızda birbirinizin profilleri paylaşarak kısa bilgiler vermek olabilir. Böylece sizin takipçileriniz karşı tarafta etkileşim yaratabileceği gibi onların takipçileri de aynı şekilde sizin sayfanızda takipçi sayınızı artırabilir ve etkileşiminizi yoğunlaştırabilir.

Instagram’ın kendi paketi olan reklam verme paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Güven sorunu yaratmadan kendinize en uygun olan paketi seçerek reklamınızı yapabilirsiniz. Instagram’ın hazırladığı bu paketler satın alma işlemi tamamlandıktan sonra seçtiğiniz saat ve vaad edilen kişi sayısına sizin sayfalarınızın gösterimini ve reklamını sağlar.

Böylece kendi hesabında reklamınızı gören kullanıcılar tarafından sayfanıza giriş sağlanır ve paylaşımlarınızı beğenen kullancılar yeni takipçiniz olabilir.
Yalnızca yeni takipçi edinmekle kalmaz aynı zamanda beğeni ve yorum sayışınızı yükselterek hem etkileşiminizi hem de erişiminizi yükseltebilirsiniz.

# Organik takipçi sayısı artırmanın bu yolları kısa sürede sizi istediğiniz sonuca ulaştırmaz. Her biri ayrı ayrı emek ve zaman istemektedir. Bunların dışında biraz daha kısa sürede sonuç alabileceğiniz en basit yol ise karşılıklı takipleşmedir. Karşılıklı takipleşme deyince benim takip ettiğim sayı da yükselmiş oluyor diye düşünmeyin.

# Öncelikle yapmanız gereken sayfanızın amacına uygun başka sayfaları keşfetmektir. Bu sayfaları keşfettikten sonra gönderilerine yorum yapan ve beğenen kişilere takip isteği göndermektir. Takip isteğini gönderirken bir gün içerisinde en fazla 50 kişi seçin. Aksi takdirde Instagram tarafından otomatikten engellenmiş olursunuz.

# Takip göndereceğiniz kişileri beğeni ve yorum yapan kişiler arasından seçmenizin sebebi onların Instagram’ı aktif bir şekilde kullanıyor olmasıdır. Böylece sizin gönderdiğiniz takip isteklerine karşılık, burada hesabınızın herkese açık olmasına dikkat edin, onlar da sayfanızı inceleyerek sizi takip edecekler. Belli bir süre sonra takip ettiğiniz kişileri çıkarabilir böylece yalnızca takipçi sayınızın yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.

# Takipçi sayısı, beğeni, yorum ve görüntüleme sayısı yüksek olan profillerin hiçbiri bir günde bu etkileşime ulaşamaz. Tüm bu sayfalar yüksek sayıda olan erişim ve etkileşimlerine, isimlerinin duyulmasına zaman ve emek harcayarak ulaşırlar. Bazıları bu etkileşim ve erişimi yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayarak edinirler.

Zaman alan bu adımları uygulayarak hedefiniz olan organik erişimi yakalayabilir: Instagram hesabınızın takipçi sayısını, beğeni, yorum ve görüntüleme sayısını artırmanın yani hesabınızın etkileşim ve erişimini yükseltmenin en kısa yolu ise tüm bunları sağlamak için firmamızın hazırladığı paketlerdir. Bu paketler organik takipçi sayısını yükseltmek için, beğeni sayınızı ve yorum sayınızı artırmak için gerçek takipçilerin oluşturduğu paketlerdir. Sayıları sizin isteğinize göre değişmekte ve hazırlanmaktadır.

Servisler ve Fiyatlar için buraya göz atabilirsiniz: Smmajans.com/services

Bu nedenle de ücretleri paketten pakete değişir. Bizden satın alacağınız bu paketler sayesinde çok kısa sürede takipçi sayınızı yükseltebilirsiniz. Hesabınızın tıklanma sayısının artması ile gönderilerinize gelen beğeni ve yorum sayınızı artırabilirsiniz. Bu sayede de hesabınızın etkileşimini ve erişimini yükseltebilir ve kişiden kişiye isminizin duyulmasını sağlayabilirsiniz. Paketlerimiz sayesinde neler yapabileceğinizi ve nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenmek için bizimle iletişime geçebilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Puan
Bu Servisi Değerlendir
[Total: 300 Average: 5]